Dinlediğim Türkçe yerli podcastler ve hangoutlar.

30-10-2014

Kod yazarken çift monitör kullanıyorum genelde,

bu monitörlerden birisi debug ve test kısım için,

diğer monitör (Genelde notebook’un kendi ekranı) kodu yazdığım alan oluyor.

yine kod yazarken bir şeyler dinlemek motivasyonumu güçlendiriyor. Müzikten dinlemekten ziyade daha çok muhabbet yada anlatım odaklı şeyler dinlemeyi daha çok tercih ediyorum. Sanırım bunun en büyük sebebi home ofis çalıştığım için muhabbete hasret kalmam olabilir (:

hal böyle olunca aktif olarak kullanmadığım monitörüme de dinlediğim şeylerin pencerelerini sürükleyip bırakıyorum.

bu yazıda dinlediğim içerikleri paylaşmak istedim,

Listeyi belli bir sıraya göre yapmadım.

 

Modern sabahlar : Radyo Odtü’de her sabah  Ege KAYACANFahir ÖĞÜNÇ ve Oktay DEMİRCİ tarafından hazırlanan  sabah programının reklamlardan ve müziklerden arındırılmış konsantre hali, güne başlamak ve onların muhabbetine ortak olmak çok keyif verici. Özellikle yeni sezon içerisinde ekledikleri ufak kişisel alanlar tadından yenmiyor.

Kayıt BaşladıBora ÜNAL ve Berkay ÜNAL‘ın “Üzerinde konuşulacak o kadar konu var ki” sloganı ile kayda aldıkları çok güzel bir podcast serisi, uzun sezon araları olmasa daha mı güzel olurdu yoksa güzelliğini bu aralara mı borçlular bilemedim.

webBox5 : Haftada bir kere ve beş dakikalık süreler ile webBox ekibi tarafından doldurulan, kendi kullandıkları teknolojilerin ekosistemi etrafındaki yenilikleri anlattıkları kayıtlar. Referans olması ve haftanın özetini almak için harika içerikler.

Çikolatalı Akan Kek :  Fehmi Can SAĞLAM‘ın “sektörü” kendi tecrübeleri ve yanına aldığı konukları ile harmanlayarak kayda aldığı içerik olarak dolu dolu podcast’i öyle ki bazen konuları kaçırmamak ve daha iyi hafızaya almak için aynı podcasti iki kere dinlemek gerekebiliyor.

DevPod : Adından da anlaşılacağı gibi yazılım geliştirme üzerine içeriklerin Uğur ÖZYILMAZEL tarafından kayda alındığı bir diğer podcast kanalı, eski siteleri tumblr blog’u idi şimdi org domainine geçerek devam ediyorlar.

Açık Bilim :  http://yalansavar.org/ ekibinin içinde bulunduğu ve http://www.acikbilim.com/ adresinde yayın yapan bir podcast kanalıydı ancak yeni içerik üretmeyi bırakmışlardı, sonradan da içerikleri sanırım siteden kaldırmışlar, internetten bölümlerine ulaşmak mümkün, Ayrıca youtube kanalları üzerinde 2 bölümlük hangoutları var: http://www.youtube.com/channel/UCPJMeV-8JzPQOLcP_3dcogA

Bu masada peri yok : Benim gibi Alaylı olan ve bu durumun zorluklarını çok iyi ifade eden ve yine aynı zamanda benim gibi evden çalışan Abdullah UĞRAŞKAN‘ın kayda alıp yayınladığı ismi güzel, içeriği ayrı güzel podcast kanalı.

Kapak Olsun Tv : Artık yeni yayın yapmıyorlar ancak eski bölümleri halen bir ansiklopedi edası ile duruyor.

Adaptasyon : Yeni yeni günümüzden geçmişe doğru dinlemeye başladığım ve çok geç öğrendiğim bir podcast kanalı tavsiye ederim.

Vimeo Etohum Kanalı : Aslında vimeo Burak Buyukdemir kanalı demek lazım. İsmi ne olursa olsun içerik olarak çok kaliteli videoların ve anlatımların olduğu güzel bir kanal buradan videoları izleyip gaza gelmek yerine, tecrübeleri dinleyip elimdeki işlere uygulamak daha verimli oluyor benim için.

Yeni podcastlar eklendikçe bu sayfayı düzenleyeceğim.

Varsa sizin de önerileriniz dinlemek isterim.

Düzenleme – 02.03.2015

Güzel insanlar olan açık bilim ekibi yeniden bizlerle olmaya başladı, Eski Açık Bilim radyo yeni adı ile muhabbet teorisi ile yayına devam ediyor, 2 tane harika bölümü geride bıraktılar bile. Adresi : http://www.acikbilim.com/category/yayinlar/radyo-programi.