Ayinesi iştir kişinin lafa bakılmaz

04-07-2014

Başlık seçimini Ziya Paşa‘nın ünlü bir dizesinden yaptım,

Ziya Paşa, Sultan Abdülaziz‘in döneminde yaşamış ve sonradan yurt dışına gitmek zorunda kalmış bir şair.

Peki Sultan Abdülaziz kim ?

Sultan Abdülaziz ise Türk Tarihinin ilk darbesi ile indirilen ve sonradan bilekleri kesilmiş halde bulunan devlet lideri. Tarihimizin ilk darbecisi de Hüseyin Avni Paşa, hani şu geçen hafta istanbul’un göbeğinde köşkü yanan paşa.

Bir nevi Kelebek etkisi, ürettiğiniz her ürün sizden izler taşır, geçmişinizde yaşadığınız bir olayın sizde bıraktığı izleri sizde ortaya çıkardığınız ürünlere ekliyorsunuz.

İlla ürün çıkarmanıza bile gerek yok, konuşmanız, yürümeniz, insanlara davranışlarınıza bile etki edebiliyor kimi zaman.

Walt Disney‘in yarattığı hiç bir karakterin aile bireyleri öz değildir mesela, ya üvey anne , ya babasızlık üzerine kurulu karakterler üretir walt disney, bu durumu da kendisi hakkında yazılan makaleler genelde annesini küçük yaşta kaybetmesine bağlarlar.

Aynı Walt Disney’in en bilinen sözü : Hayal edebilirseniz yapabilirsiniz. Her şeyin bir fareyle başladığını hiç aklınızdan çıkarmayın’dır.

Sözün özüne gelecek olursak, boş lafı bırakıp üretmeye odaklanın. Çıkardığınız ürünler sizden izler taşıyacak ve sizi ölümsüzleştirecektir.